Užitečné pluginy, návody a šablony pro WordPress CMS

Poznámky pod čarou

V jednom z předchozích příspěvků jsem použil funkci poznámek pod čarou. Vypadá to zhruba tak, že u konkrétního slova čtenář vidí symbol (písmeno, číslo), který signalizuje, že se na konci článku nachází nějaká poznámka, například vysvětlení nebo něco podobného, třebas doplňujícího.

Pokud čtenář podrží kurzor myši na konkrétním symbolu, uvidí poznámku i v klasické bublině tagu title, pokud na symbol klepne, přesune se na konec článku ke konkrétní poznámce. Odtud pak vede cesta zpátky přes jiný symbol, ten čtenáře přesune po klepnutí na něj zpátky na místo, k nemuž poznámka náleží.

Plugin, který tohle umí, se jmenuje WP-Footnotes. Po jeho instalaci a aktivaci se odkaz Footnotes objeví na panelu Nastavení. Část stránky s nastavením je vidět na obrázku vlevo, to však není všechno, co je možné určit. Ve spodní části najdete například možnost přidat poznámkám nějaký nadpis (třeba „Poznámky pod čarou“), nebo přidat vlastní styl zápisem CSS.

Každá poznámka se potom zapisuje tak, že za slovou přidáte dvojité kulaté závorky a do nich napíšete text, který má poznámkou být01. Podobně to funguje, pokud vím, v systému DokuWiki nebo v Drupalu s podobným modulem.

Osobně si myslím, že tento způsob vysvětlivek je pro určitou cílovou skupinu lepší, než použítí vysvětlujících tagů acronym nebo abbr. Ne každý čtenář totiž přítomnost vysvětlivky pozná.

WP-Footnotes ke stažení:

http://wordpress.org/…p-footnotes/

Poznámky pod čarou.
  1. toto je text ve dvojitých závorkách a je tudíž poznámkou pod čarou


Celý příspěvek »

 

OVX.cz 2003 | Přihlásit se
Bez cookies už dnes těžko provozovat plnohodnotný web. Setrváním zde tudíž vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací. | Zavřít.